Diagnostyka postawy ciała dziecka i leczenie skolioz wg nowej koncepcji równowagi odruchowej kręgosłupa (Metoda ROK) z wykorzystaniem urządzenia GraviSpine.

Siedzący tryb życia to problem, jaki w ostatnich dekadach znacząco wpływa na jakość postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Rzeczywistość ostatnich 2 lat spowodowana pandemią, poprzez prace i naukę zdalną, wywarła jak donoszą specjaliści, ujemny wpływ na postawę ciała dzieci i ich motorykę. Kurs powstał m.in. po to, by wesprzeć lekarzy i fizjoterapeutów w pracy z takimi problemami, poprzez przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu diagnostyki i możliwości nowoczesnej terapii.

Termin

Przewidywany termin wrzesień 2022

Koszt szkolenia

Koszt 1600 zł ( faktura Vat) *

Miejsce

Ośrodek Rehabilitacji leczniczej Troniny Kłobuck ul. Staszica 34 oraz Hotel-restauracja Wenecka Kłobuck ul. Częstochowska

Nocleg

Hotel Restauracja Wenecka

Liczbę przewidywanych osób

10-15

Telefon

667 141 100

* cena 1600 zł zawiera opłatę za hotel, obiadokolacje w dniu przyjazdu, śniadanie oraz obiad w drugim dniu, kawa herbata w przerwach między zajęciami

tabs-image

Do kogo

Kurs kierowany jest do fizjoterapeutów, lekarzy ortopedów, specjalistów rehabilitacji medycznej, pediatrów, którzy szukają źródła pogłębionej wiedzy na temat oceny postawy ciała dziecka/dorosłego a w szczególności nabycia umiejętności wczesnego rozpoznania skoliozy u dzieci. Ponadto chcą poznać podstawy nowej metody leczenia skolioz idiopatycznych u dzieci i młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnego urządzenia GraviSpine.

Zapisz się
tabs-image

Tematyka

W ramach kursu zostanie przedstawiona nowa metoda oceny postawy ciała dziecka z wykorzystaniem ręcznych przyrządów pomiarowych, która pozwala na łatwe, szybkie i precyzyjne określenie stanu dziecka. Opracowany autorski algorytm diagnostyczny, pozwala na wczesne wykrycie skoliozy oraz daje praktyczne podpowiedzi co należy zrobić z dzieckiem przy danych parametrach oceny postawy. W części praktycznej uczestnicy nabędą umiejętności samodzielnej oceny postawy. W drugim dniu zostanie przedstawiona nowa metoda leczenia skoliozy u dziecka, oparta na koncepcji równowagi odruchowej kręgosłupa. Odnosi się ona do potrzeby szerszego spojrzenia nie tylko na budowę ale funkcję układu ruchu dziecka. Ukierunkowana jest na wczesną symetryzacje odruchów posturalnych. Metoda polega na doborze i zastosowaniu wybranych zabiegów fizjoterapeutycznych oraz zastosowaniu urządzenia GraviSpine wspomagającego leczenie. Metoda równowagi odruchowej kręgosłupa -ROK jest efektem 30 letniego doświadczenia i przeprowadzonych badań naukowych.

GraviSpine
tabs-image

Dr n. med. Marek Kluszczyński

lekarz pediatra, specjalista rehabilitacji medycznej, wychowanek Prof. Krystyny Dobosiewicz. Wieloletni kierownik zakładu rehabilitacji i ordynator oddziału rehabilitacji neurologicznej WSzS w Częstochowie. Założyciel i koordynator Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej „Troniny”, adiunkt na wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu im Jana Długosza w Częstochowie. Pasjonuje się dziecięcą diagnostyką ortopedyczną i leczeniem wad postawy a w szczególności skolioz – kilka tysięcy dzieci ze skoliozami leczonych od roku 1991 do chwili obecnej. Autor lub współautor 24 artykułów naukowych, ponad 40 prezentacji w kraju i za granicą -USA – Boston, San Francisco, Niemcy Wiesbaden, Słowacja- Koszyce; laureat 2 wyróżnień na międzynarodowych konferencjach. Uczestnik międzynarodowych kursów w ramach SOSORT w zakresie leczenia zachowawczego skolioz oraz leczenia gorsetowego Boston -USA, Wiesbaden -Niemcy. Autor metody leczenia skolioz według własnej koncepcji Równowagi Odruchowej Kręgosłupa (ROK) oraz patentu na urządzenie pt. Grawitacyjny Korektor Skolioz PL 222124 – „GraviSpine”. Autor systemu do oceny postawy ciała i pomiarów ortopedycznych „Orthometr”.
Członek PTReh - Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, członek SOSORT- Society on Scoliosis Orthopedic and Rehabilitation Treatment, Członek EACD- European Academy Childhood Disability.

Szczegóły
tabs-image

tabs-image

Podczas kursu wprowadzającego odpowiemy na pytania i pokażemy w praktyce:

 • Jak ocenić postawę ciała w gabinecie przy użyciu prostych przyrządów ?
 • Jak prawidłowo zdiagnozować wadę postawy czy skoliozę tj. co tak naprawdę jest
  wadą postawy a co już skoliozą?
 • Jakie wnioski nasuwają się dla badającego dotyczące procesu diagnostycznego i
  leczenia skoliozy oraz jakie wskazówki przekazać rodzicowi ?
 • Jak poprowadzić terapię skoliozy wg metody równowagi odruchowej kręgosłupa z
  wykorzystaniem urządzenia GraviSpine ?
 • Jak wykorzystać GraviSpine w leczeniu innych schorzeń u dzieci i dorosłych.
 • Jak ocenić skuteczność terapii i dobór zaopatrzenia ortopedycznego?

Program kursu

Część I 
Diagnostyka postawy ciała – skoliozy

 • Nowy model oceny postawy ciała dziecka w gabinecie lekarza i fizjoterapeuty
 • Algorytm diagnostyczny przydatnym narzędziem w praktyce klinicznej.
 • Praktyczne wykorzystanie podręcznych przyrządów do oceny postawy ciała dziecka.

Część II 
Leczenie skoliozy i nie tylko wg metody Równowagi Odruchowej Kręgosłupa (ROK) z wykorzystaniem GraviSpine.

 • Hipoteza etiopatogenezy skoliozy idiopatycznej wynikająca z zaburzeń statycznej
  równowagi odruchowej głębokich mięśni kręgosłupa.
 • Leczenie skoliozy oparte na V zasadach ROK – praktyczny pokaz ćwiczeń.
 • Neurostymulacja posturalna- praktyczna nauka zabiegów manualnych.
 • Wieloczynnikowe oddziaływanie GraviSpine na kręgosłup w skoliozie- pokaz zabiegu.
 • Analiza wyników 830 pacjentów leczonych wg metody ROK

Formularz zgłoszeniowy

   
   
  Dane do faktury